Ківерцівський депутат набирався досвіду в Швеції
Чому вони живуть краще?
Днями з Швеції повернувся депутат Ківерцівської міської ради Олександр Мельничук. В складі української делегації Олександр брав участь в міжнародній конференції, яка відбувалась у м. Соллентуна та була організована фундацією Ярла Х’ялрмасона, партією Народний Союз «Наша Україна» та політичною партією Швеції «Модератерна».
Організатори конференції мали на меті продемонструвати успішні кампанії побудови місцевих коаліцій на прикладі Швеції, де керують країною чотири «буржуазні» партії. Мер міста Уппланд Весбі розповів, що виборці ще до виборів знали про його коаліційну команду, знали, хто з його колег за який напрямок буде відповідати у разі перемоги. І хоча членів партії «Модератерна» у його місті вдвічі більше, ніж у трьох інших разом, відносини між ними складались, як між рівними. Щодо статусу мера в швецьких містах можна сказати, що пільги у них відсутні, а обмеження є - вони не мають права купувати алкоголь в магазинах свого міста.
Найбільше українську делегацію вразив виступ 26-річного депутата Рейстагу (парламенту) Фредріка Шульте. Молодий політик був обраний до вищого законодавчого органу королівства у 24-и роки за системою відкритих партійних списків від міста Стокгольм. Депутат не має відпустки і отримує заробітну плату на рівні шведського лікаря (приблизно 5000 євро), має одного помічника на двох депутатів та жодних пільг, окрім «безлімітного» телефону, проїзного на потяг та зменшення оплати за інтернет на 75%. За словами пана Шульте, поняття депутатської недоторканості, так як і факти обрання за списком однієї партії та перехід до іншої, є просто незрозумілими для політиків Швеції. Крім роботи в податковому комітеті, Фредрік зустрічається з виборцями та особисто на площі роздає листівки. Шведські парламентарі та міністри, як жартували українці, на відміну від наших, вміють самі ходити пішки та водити машину (вони не розуміють, для чого водій, коли можна машину вести самому).
Біля Рейхстагу українці не помітили охорони та й загалом поліції на вулицях небагато, а рівень злочинності дуже низький. Справа у тому, що велика увага держави приділяється профілактиці правопорушень, прослуховуванню та відслідковуванню дій підозрюваних, роботі на випередження скоєння злочину. За грати в Швеції можна потрапити навіть за намір вчинити злочин, якщо у відповідних служб є всі докази цього.
Політичний радник мера міста Соллентуна (60 тис. населення) Томас Арденфос розповів, що основою регіональної політики муніципалітету є свобода вибору громадянина. Тобто місто має забезпечити людині можливості для вибору місця проживання (приватна вілла, котедж чи квартира в багатоповерхівці), вільний вибір школи (державні та приватні школи є безкоштовними для учнів), відвідування садочків (муніципалітет оплачує 75% вартості перебування дитини у садку), відпочинок як для молодих, так і для людей похилого віку. Міська влада зацікавлена, щоб люди жили та працювали на території муніципалітету, так як 20% з доходів мешканців надходить до міської казни, а ще 10% - на регіональний рівень. Вищим органом влади м. Соллентуна є рада, яка складається з 8 чоловік - представників різних партій. Керівну позицію з 70-их років займає політична партія «Модератерна».
Швеція - країна високих податків. Люди, які заробляють більше, сплачують більше. З приходом буржуазних партій до влади у 2006р. різких змін не відбулось. Прибутковий податок з підприємств скоротився з 53% до 48%. Відсоток безробіття в Швеції невисокий, хоча донедавна ситуація була іншою. Держава зменшила рівень безробіття, змінивши податкову ставку для роботодавців, які зараз при прийомі молодої людини на роботу сплачують 16% податків з її зарплати замість 32%, а за людей, які були більше 6-ти місяців безробітними, не платить зовсім протягом вдвічі більшого періоду, ніж термін безробіття.
Швеція вважається монархією, хоча король виконує лише представницькі функції і не має права не лише агітувати за якусь партію, а й голосувати на виборах. Політична реклама по телебаченню заборонена. Розвитку економіки Швеції сприяла антивоєнна політика на цілих 150 років. Швеція є членом Євросоюзу і не є членом НАТО. Розвинений профспілковий рух дає можливість працівникові почуватись захищеним.
Дороги в Швеції гарної якості і освітлюються навіть між містами, дивною для українців була відсутність бігбордів і присутність дороговказів.
Особливо приємно було дізнатись волинянам, що м. Соллентуна співпрацює з Шведською місією, яка розміщена у м. Луцьку. Найближчим часом активісти Швецької місії планують провести акцію, під час якої шведські діти будуть збирати подарунки, які будуть роздані на Волині.
Шведи самостійно будували свою країну крок за кроком: від тотальної бідності та бруду до заможності та чистоти, від злих вікінгів до цивілізованих європейців. Україна теж має багату і героїчну історію у минулому, але кроки в майбутнє їй ще даються складно. Тому, на думку Олександра Мельничука, в Україні потрібні сміливі зміни не лише в державному устрої, а й в свідомості українців.
Прес-служба «Нашої України»
зі слів Олександра Мельничука, депутата Ківерцівської міської ради.
29.11.08р.
Коментарі
7/12/08
Да... Поїхали українці вчити, як треба морду бити депутату опоненту. А інакше закон не пройде, бо мордяга непобита. А як тільки бланш засяє, той закон якось проканає. Ось такого треба вчити шведів, німців й москалів.
Р.S. Чого вони туди їздили...???
Пересічний
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Повідомлення перед публікацією модеруються, тому писати образи і нісенітниці нема сенсу, а розміщення відбувається з деякою затримкою. Повідомлення з некоректним підписом (на зразок "Я" чи ":-)") не проходять.