Шлях Воїна
Випадкове знайомство із юнаком, який приємно вразив своїми найкращими якостями… Чим займаєшся? Бойовий гопак?..
…Львів, змагання представників різних шкіл бойового гопака і…. я спілкуюсь з легендарною людиною - майстром бойових мистецтв, дослідником лицарської культури, Засновником і Верховним Учителем Бойового Гопака Володимиром ПИЛАТОМ. Кажу, що приїхала з Луцька:
- Багато проблем мали ми в Луцьку, ніяк не могли почати там належну роботу. Я, чесно кажучи, не думав, що край, де зародилася УПА, так буде не сприймати рідне бойове мистецтво. Зараз у нас почав там працювати хлопчинка, і це і завдяки тому, що мер Луцька скерував до нас свого радника, і він уже отой процес очолив – процес пошуку вчителя - і в нас почалася співпраця.
- Школа Бойового Гопака успішно працює у Ковелі…
- Так, Бойовий гопак зараз культивується у 13-ти областях України. Загальна кількість гопаківців - близько 7 тисяч осіб, з якими працює 60 учителів. За 24 роки розвитку Школи у нас напрацьований надзвичайно великий досвід виховання дітей різних вікових груп, починаючи з чотирьох років і закінчуючи людьми, яким уже за сорок.
- Володимире Степановичу, розкажіть про рівні майстерності.
- У нас таких загальних рівнів майстерності є сім: Жовтяк, Сокіл, Яструб – учнівські, Джура – проміжний (як кандидат у майстри спорту), далі рівні майстерські – Козак, Характерник і Волхв. Боротьба у нас – це не просто кікбоксинг чи бокс, коли тільки б’ють один одному пику. У нас – шлях Воїна, він передбачає три ступені розвитку – тілесний, розумовий та духовний. На перших рівнях достатньо знати прийоми боротьби, загалом володіти своїм тілом. На рівнях Джура і вищих вивчаються прийоми володіння холодною зброєю - шаблею, палицею, бичем —та робота з внутрішньою енергією, екстрасенсорні техніки, левитація, медитація.Чим вища майстерність, тим більше людина з тілесної боротьби переходить на духовну. Існує таке порівняння: те, що можуть зробити 10 тисяч тілесних воїнів, зроблять 10 розумових воїнів і один духовний. Чим більше людина працює над собою, чим ближче вона до Бога, тим більше їй відкриваються оці істинні пізнання.
- Чи реально досягти високого рівня майстерності в наш час, в умовах повсякденного життя, без зречення від світу?
- Я вважаю – так. Перша і найголовніша перемога в житті людини – це є перемога над собою, і вона не мислима без володіння своїм характером. Тому у козаків був такий титул – Характерник. Це людина, яка настільки характерна, що вона впорядкувала свій характер, взяла його під повний контроль. Ця людина не дозволяла собі якоїсь емоційності надзвичайної, вона контролювала свої інстинкти і тому була, звичайно, набагато вищого рівня. Тому, щоб досягнути високого рівня, необхідно перш за все опанувати свою внутрішню енергію. Кожен майстер мусить знати, де знаходяться меридіани тих чи інших органів. Адже, коли сильні травма чи пошкодження, то, звісно, в першу чергу потрібно працювати над енергетикою. В Китаї взагалі заведено: якщо якась чакра закрита, то лікар не приступає до лікування. Адже людина – це біоенергетична субстанція, яка постійно мусить обмінюватися енергією із сонцем, із землею, з повітрям, з водою.. І коли є цей обмін, тоді людина в принципі здорова.
- Цьому ж ви теж навчаєте своїх учнів? Траволікування….
- Так, у нас все є. Втім, ми навчаємо лише тих, які залишаються у Школі. Тому що Школа – це таке свого роду випробовування терміном для людини: чим більше вона у школі – тим більше ми надаємо знань. Раніше таких знань я давав дуже багато. Мої учні після того, як від мене пішли, викладали екстрасенсорику, робили діагностику, лікували енергією.. І вони це все перетворили на просте заробляння грошей. Тому я категорично відмовився від цієї роботи, адже побачив, по-перше, невдячність, а по-друге, зневагу до служіння Богові. Наш шлях – Божий. Тому лицарів називають Лицарі Світла, Правди, Добра і Любові. Якщо ви вже стали на цей шлях, доведеться обов’язково зрозуміти те, що наше завдання полягає в тому, щоб на світі запанувала правда, щоб у цьому світі з’явилося більше світла, щоб ми опанували зло.. Ну а для того потрібно бути перш за все людиною вірною, чесною, відданою, дисциплінованою зрештою.
- Якими якостями має володіти Вчитель Бойового Гопака?
- Перш за все – відмінне знання базової техніки, це обов’язково. А такі невід’ємні складові Вчителя – це знання психології, медицини, його духовний рівень – те, що ми якраз ставимо в основу. Тому у нас вчитель Бойового Гопака мусить бути і тренером, і лікарем, і психологом, і духовною особою.
- Як майстер карате, Віце-президент Асоціації бойових мистецтв Сходу і Заходу, чи бачите ви усвідомлення і гордість українців з того, що маємо рідне бойове мистецтво на рівні із відомими східними системами?
- Я зрозумів одне: дійсно, східні системи дуже добре виховують людину. Я в дуже хороших і дружніх стосунках і з кік-боксистами, і з тай-боксистами, і з каратистами, і з дзюдоїстами.. Тобто представники різних стилів мене поважають і я поважаю їх. Є багато українців, які соромляться свого рідного, вони вважають, що це щось таке недосконале. А я кажу: якщо ви цураєтеся рідного – ідіть на карате, ідіть на кунгфу, ідіть – учіться, вдосконалюйтеся, виховуйте в собі дух вольної волі, щоб ви нарешті стали людьми гордими, щоб ви пишалися своєю Батьківщиною. Хай та відвага, яку ви візьмете в інших стилях, зробить вас достойними людьми, достойними громадянами. Та знаєте, сьогодні батьки з карате, з кік-боксингу приводять своїх дітей на гопак. Питав у своїх знайомих (один – майстер карате, інший – кікбоксингу): «Чого привели дітей на гопак?» «Знаєш, Володю, це все-таки наше». «Там же всілякі чутки пускають – ти не встидаєшся? Не боїшся?» «Ні, - каже. – При чому то? Якби раніше, коли я займався карате, був гопак – я б пішов на гопак.» Тому все-таки є в людей розуміння, але не у всіх.
- Бойовий Гопак вивчають у Португалії, Англії, Канаді, Польщі.. Ви часто подорожуєте…
- Так, так, дуже гарно нас приймали і в Кракові, і в Любліні, болгари дуже тепло нас зустріли, їздили з виступами в Південну Корею - 2001 року на міжнародному фестивалі бойових мистецтв були присутні представники із сорока країн. Наші посіли третє місце. Виступи гопаківців викликали жваве захоплення у майстрів східних бойових систем та корейських глядачів. Вони не знали, що в центрі Європи існує країна з такими багатими лицарськими традиціями. Представників інших стилів зацікавили елементи бойового гопака. Підходили і монахи з Шао-Ліня, просили щось показати, купили у нас книжку "Бойовий гопак", написану українською мовою.
- Куди плануєте поїхати найближчим часом?
-Зараз іде підготовка до світового турне – в Канаді знайшовся чоловік, який хоче його спонсорувати. А ще наша федерація в США шукає спонсорів під проект гастрольного турне Америкою.
- Гопаком займаються і дівчата?
- Дівчата в нас відроджують жіночу систему управління суспільством, яка колись називалась дівочі громади. Раніше ж не було міліції в селах, районах, маленьких містечках, і люди самі собі давали раду. Були громади. І вони контролювали процес, захищали своє суспільство від злодіїв, від людей непорядних, невихованих. І в принципі тут не потрібно було ніяких правоохоронців. Чому? Тому що люди самі своїми силами вирішували, хто є правий. Існував суд честі, були позорні стовпи.. Я чому кажу – якби мені довелося бути радником Президента, найперше я б вимагав повернути наш календар, за яким сьогодні в нас 7517 рік (нашій історії, якщо згадати «Повість Временних Літ»), а друге – це відновити позорні стовпи. Я вважаю, що корупціонер – це є просто жебрак при владі. Якщо він десь щось украв, то його достатньо просто виставити біля позорного стовпа – хай постоїть, хай люди на нього подивляться. Повірте мені, ми б дуже швидко очистилися від зла, від всяких таких коритників при владі..
- Окрім самовдосконалення, в чому полягає вища мета Гопаківця?
- Наш шлях – служіння. Тому вони після гопака мусять іти служити – чи в правоохоронні органи, чи в службу безпеки, чи в міліцію. Це вища мета. Я вважаю, що ті «патріоти», які зараз закликають народ до бунтів, до голодовок, це є просто провокатори, які навмисне в суспільстві створюють конфліктну ситуацію. Нам не потрібен конфлікт по факту - чи є Україна як юридична держава - вона відбулася, є всі структури, всі органи для того, щоб навести в цій державі порядок. І не треба дітей ховати від армії, не треба дітям забороняти йти десь служити, тому що це наш обов’язок. Якщо ви дійсно любите свою батьківщину – ваш обов’язок - іти і служити їй, нашій державі. Ми стільки років Бога молили про Україну – нарешті вона в нас є. То чому люди віддають своїх дітей в будь-які заклади, тільки не туди, де треба дійсно служити державі?! Мені кажуть хлопці («Треба йти служити, - кажу.»): «Що? Та ви Що!? Та бути міліціонером – це так принизливо, так ганебно!» «Ну то, - я кажу, - ідіть в прокуратуру: будете виховувати правоохоронців, щоб вони були порядними людьми». Але не можна осторонь стояти, а тим більше осуджувати і говорити, що щось не так. Якщо щось не так, будь-ласка, іди і роби, а не говори. Адже негатив поширювати – це негатив притягувати…
- Як ви ставитеся до шкідливих звичок?
- Генетично українці лицарської вдачі. Лихослів’я – це енергія негативу, тому, звичайно, ми намагаємося з цим боротися. Хоча, сьогодні, це дуже важко. Гопаківцям категорично заборонено палити та вживати спиртні напої. Не рекомендовано їсти цукор, адже він зменшує кількість тестостерону в чоловічій крові (як і пиво) і тому сприяє погіршенню якості сперми. Зараз в Україні така невтішна ситуація: практично хлопці 19-20 років вже мають мертву сперму або безплідні. Наше завдання – реабілітувати їх.
Розмовляла Інна БАТЕНЧУК,
Львів - Луцьк
26.03.09р.
Володимир ПИЛАТ – Верховний учитель Бойового Гопака, Президент Міжнародної Федерації Бойового Гопака, член Ради з питань козацтва при Президенті України – Верховний Отаман Міжнародної Федерації Бойового Гопака, Верховний Отаман Козацьких Військ України округу «Західна Україна», генерал-полковник Козацьких Військ України
За роки напруженої праці В.С.Пилатом відновлено не лише традиційну бойову техніку, але і цілісну світоглядну концепцію українського лицаря - захисника своєї землі і свого народу. Виховна робота у Бойовому Гопаку спирається на вивчення українських пісень і танців, народних звичаїв та обрядів і має на меті повернення молоді до втраченої національної духовності.
На сьогоднішній день Бойовий Гопак в Україні визнано національним видом спорту. Центральна Школа Бойового Гопака здійснює координаційну роботу в усіх напрямках розвитку Бойового Гопака. Осередки ЦШБГ діють у тринадцяти областях, десятки ентузіастів у різних куточках України створили ініціативні групи і докладають усіх зусиль для відродження рідного бойового мистецтва.
P.S. Володимира Пилата, його учнів та сам бойовий гопак
ви можете побачити у кліпі гурту «Тартак» «Наше Літо».
Коментарі
Ще нема
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Повідомлення перед публікацією модеруються, тому писати образи і нісенітниці нема сенсу, а розміщення відбувається з деякою затримкою. Повідомлення з некоректним підписом (на зразок "Я" чи ":-)") не проходять.