
Громада • Інше | 2.04.13 р. |
ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ
ВУЛИЦЬ У М. КІВЕРЦІ

1. Ватутіна на Ярослава Мудрого
Ярослав Мудрий увійшов в історію не тільки як великий державний діяч. Ярослав був хоробрим воїном і хоробро вів військо в бій. Народившись ще в язичницькій родині, він став дійсним християнином. Великий князь у той же час показав себе людиною винятково різнобічною.
Князь Ярослав залишився в історії як великий містобудівник. При ньому в Києві було побудоване нове "Місто Ярослава" і Київ набагато розширив свої межі. Були споруджені численні церкви. У той час у Києві нараховувалося близько 400 церков. На честь перемоги над ворогами Ярослав вибудував так звані "Золоті ворота", що вражали іноземців своєю пишнотою. Його будівельний розмах виходив далеко за межі руської столиці. Він заснував міста на Волзі і берегах Балтики, на південних кордонах Русі.
Ярослав Мудрий був ревним поборником створення, відкриття шкіл, розвитку грамотності. При ньому були створені перші бібліотеки, одержала визнання і підтримку перекладацька діяльність. Багато книг древніх авторів, творів візантійських батьків церкви й істориків були переведені на слов'янську мову.
Час Ярослава - час внутрішньої стабілізації, що сприяла зростанню міжнародного авторитету Русі.
Своїми діяннями цей князь заслужив у нащадків прізвисько Мудрий.

2. Жукова на Гетьмана Скоропадського
П.П.Скоропадський походив з одного з найшляхетніших українських родів, який упродовж кількох століть був на провідних ролях в Україні. Генеалогія роду Скоропадських бере початок від першої половини ХVІІ ст., з Федора Скоропадського, який брав участь у національно-визвольній війні під проводом Б.Хмельницького і загинув у 1648 р. під Жовтими Водами. Один з предків майбутнього гетьмана І.І.Скоропадський був гетьманом України (1708-1722), де проводив політику Петра І. Прапрадід Павла Петровича Яків Михайлович Скоропадський навчався у Києво-Могилянській Академії і був останнім генеральним бунчужним в період правління К.Розумовського. 1865 року в чині полковника Петро Скоропадський звільняється з війська і бере активну участь в громадському житті Стародубщини на посту повітового предводителя дворянства. Соціальне походження, а саме належність до дворянської аристократії, відбилося на формуванні світогляду гетьмана.
Вся влада в Україні належала особисто П.П.Скоропадському. Він затверджував закони, призначав весь склад Ради Міністрів та інших урядовців. Гетьман визначав основні напрями внутрішньої та зовнішньої політики, був головнокомандувачем української армії і флоту.

3. Суворова на Клима Савура
Дмитро Клячківський, псевдо Клим Савур народився 4 листопада 1911, м. Збараж, Тернопільська область - загинув 12 лютого 1945, між селами Оржівські хутори, Рівненський район та Суськ, Костопільський район Рівненської області - Провідник ОУН м. Львова (друга полов. 1941), Крайовий Провідник ОУН ПЗУЗ (01.1942-02.1945); організатор і перший командир УПА на Волині (05.1943-11.1943), командир УПА-Північ (11.1943-02.1945), член ГВШ УПА. Полковник УПА (посмертно).
Лицар Золотого Хреста Заслуги (1952, посмертно) та Золотого Хреста бойової заслуги 1-го класу (посмертно).

4. Чапаєва на Леся Курбаса
Лесь Курбас - український театральний актор і режисер-новатор, народився на Тернопільщині, син актора театра М.Садовського. Навчався у Вєнському і Львівському університетах, засновник , актор і режисер театрів: "Молодий театр" (1916), Київський драматичний театр -"Кийдрамте" (1920), " Мистецьке об'єднання Березіль" - МОБ (1922-1933). По звинуваченню у українському націоналізмі, Курбаса було знято з посади художнього керівника і директора театра (1933), а " Березіль", згодом перейменували у Харьківський український драмтеатр ім. Т. Шевченка. Лесь Курбас поїхав до Москви "за правдою" і пропав... Його було заарештовано, а у 1937р. разстріляно у Cололовецькому концтаборі.

5. Щорса на Ярослава Стецька
Ярослав Стецько (народився 19 січня 1912, Тернопіль - помер 5 липня 1986, Мюнхен)
За революційну діяльність в 1934 р. був арештований польською окупаційною владою і засуджений на 5 років ув’язнення. Втім, уже в 1937 р. Стецька звільнили за загальною амністією.
У лютому 1940 р. Ярослав Стецько виступив одним із ініціаторів створення у Кракові Революційного Проводу ОУН, а на II Великому зборі ОУН у квітні того ж року в Кракові його обирають заступником Провідника ОУН Степана Бандери.
30 червня 1941 р. Ярослав Стецько скликав у м. Львові Національні збори, які проголосили Акт відновлення Української Держави й обрали його Головою Українського Державного Правління. За відмову відкликати Акт Стецька заарештували нацисти, відтак до вересня 1944 р. він перебував у концтаборі Заксенгаузен в бункері смерті.
У 1945 р. крайова конференція ОУН обирає Я. Стецька членом бюро Проводу ОУН. У 1946 р. він очолив Антибільшовицький Блок Народів.
У 1968 році Ярослава Стецька обрано головою Проводу ОУН(р), на цій почесній посаді він перебував до останніх днів свого життя.
Ярослав Стецько – націоналіст неперевершеного духу, борець, патріот, великий син рідної землі, ім’я якого вписане золотими літерами в історію визвольної боротьби українського народу. За часів окупаційного совєтського режиму Ярослав Стецько був невідомим для своїх співвітчизників, про нього боялися говорити комуністичні керманичі, його ім’я совєтські політологи хотіли стерти із сторінок історії України.

6. 17 Вересня на Соборності
День Соборності - свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
Офіційно в Україні День соборності відзначався з 1999 року.
Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99[1].
У цей день також прийнято згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. - прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.
30 грудня 2011 року указом Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано, натомість встановлено «День Соборності та Свободи України»

7. 45 років перемоги на Юрія Іллєнка
Іллєнко Юрій Герасимович (народився 18 липня 1936, Черкаси - помер15 червня 2010р, с. Прохорівка Черкаської області), народний артист України (1987), академік АМУ (12.1996), член НРУ; Київський державний інститут театрального мистецтва ім. І.Карпенка-Карого, завідувач кафедри кінорежисури і кінодраматургії (з 1992); кінооператор, кінорежисер. Закінчив Всесоюзний державний інститут кінематографії (1960), кінорежисер. З 1960 - асистент оператора Ялтинської кіностудії художніх фільмів. З 1963 - оператор, режисер, сценарист, актор Київської кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка. З 1969 - керівник операторської майстерні на кінофакультеті, завідувач кафедри кінорежисури та кінодраматургії (з перервами), професор Київського інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. 08.1991-11.1992 - голова Державного фонду української кінематографії при КМ України. 04.-10.1992 - член Колегії з питань гуманітарної політики Державної думи України. 09.1996-1998 - член президії Комітету з Державних премій України ім. Т.Шевченка. Член-засновник Академії мистецтв України (12.1996). Лауреат Державної премії України ім. Т.Шевченка (1991). Нагороджений Орденом Трудового Червоного Прапора “Знак Пошани”, “Медаллю Миру”, Почесною відзнакою Президента України (1996), Орденом Святого архистратига Божого Михаїла (01.1999; УПЦ КП).

8. Воровського на Романа Шухевича
Роман Шухевич народився 07 липня 1907 року в місті Краковець, Галичина, де його батько був суддею. По інших даних Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року у Львові в будинку, що на вулиці Довбуша, 2 (колишня вулиця Войціха), і охрещений 26 липня 1907 року в Успенській церкві, що на вулиці Руській. Саме найкращі риси трьох поколінь - прадіда, діда й батька - передалися Романові Шухевичу, якому доля присудила очолити боротьбу українського народу проти наїзника-фашиста та проти поневолення України комуністичною Росією.
Навчався у Народній школі в Кам'янці Струмиловій (тепер - Кам'янка Бузька) в 1913-1917 роках.
В 1925 році Роман Шухевич стає повноправним членом УВО (Української Військової Організації).
В 1939-1940 роках Роман Шухевич Референт Зв'язку з Українськими Землями в СССР.
В 1940-1941 роках Крайовий Провідник на Західних Окраїнах Українських Земель і член Революційного Проводу ОУН.
В 1940 році організує і очолює Український Легіон.
Роман Шухевич власне належав до тих одиноких постатей не тільки нашої, а й взагалі світової історії. В ньому зосереджувались всі прикмети військового стратега, політика, державного мужа і полководця.
Генерал Роман Шухевич-Чупринка своєю геніальною інтуїцією військового стратега-політика і державного мужа-революціонера збагнув сутність сучасної доби і розгорнув всенародне повстання до небувалих розмірів.

9. Пров. Степана Бойка на пров. Княгині Ольги
Ольга (християнське ім’я Олена) (11 липня 969) - дружина князя Ігоря, київська княгиня, канонізована Православною Церквою. Помстилась за загибель чоловіка жорстокою розправою бл. 945 р. над деревлянами, які його вбили. Правила Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава (до кінця 50-х років X ст.). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади (погости). Близько 955 прийняла християнство, але не змогла зробити його державною релігією. 957 року відвідала Константинополь, де уклала угоду з імператором Константином VII Багрянородним.
Житіє називає Ольгу засновницею міста Пскова. У Пскові є Ольгинська набережна, Ольгинський міст, Ольгинська каплиця.
Державна нагорода України з 1997 року - «Орден княгині Ольги». У Священного Синоду Російської Православної Церкви існує «Орден святої рівноапостольної великої княгині Ольги». У царській Росії була установлена Відзнака Святої Рівноапостольної Княгині Ольги.
У Києві і Пскові поставлені пам’ятники княгині Ользі.

10. Чкалова на Степана Бандери
Степан Андрійович Бандера (народився 1 січня 1909, Старий Угринів, тепер Калуського району Івано-Франківської області - загинув 15 жовтня 1959, Мюнхен, ФРН) - видатний український політичний діяч, ідеолог і теоретик українського націоналістичного руху ХХ століття, після розколу Організації українських націоналістів голова Проводу ОУН-Б.Політичний вождь українського народу періоду збройної боротьби ОУН-УПА за самостійну Україну підчас Другої світової війни і перших повоєнний років. Степан Бандера і Ярослав Стецько були авторами Акту проголошення Української Держави 30 червня 1941 року. 5 липня 1941 року Бандеру помістили під домашній арешт, а з 15 вересня 1941 року в центральну Берлінську тюрму. З початку 1942 року по серпень 1944 року перебував у концтаборі Заксенгаузен в бункері «Целленбау». У вересні 1944 року його звільнили і запропонували участь в керівництві антирадянського озброєного руху в тилу Червоної армії, однак Бандера відхилив пропозицію і на співпрацю не погодився.
Радянський уряд уповноважив КГБ вчинити вбивство Степана Бандери в Мюнхені, ФРН. Це здійснив радянський агент Богдан Сташинський 15 жовтня 1959 року.

11. Галана на Андрея Шептицького
В 1901 році закрив греко-католицьку семінарію на знак підтримки сецесії українських студентів із Львівського університету. В 1903 році він приєднався до бойкоту українськими депутатами галицького сейму. Засудив Січинського (вбивцю графа Потоцького) в посланні перед Томиною Неділею 1908 р. Ця подія підживила неприхильне ставлення української громадськості до митрополита.
Найбільшим політичним досягненням Шептицького стала в 1914 р. домовленість з польською стороною про виборчу реформу, яка б збільшила політичне представництво українців у галицькому сеймі. Здійснити її завадила війна.
Загальна позиція митрополита у політичних справах: закликає духовенство не ув'язуватися в політику і сам подає приклад; як галицький митрополит він був депутатом віденського парламенту і галицького сейму, але в стінах обох цих шановних закладів до 1914 р. з'явився лише двічі і обидва рази виступав не на політичні, а на освітянські теми.

12. Лізи Чайкіної на Олени Пчілки
Народилася 5 (17 липня) 1849 року в містечку Гадяч на Полтавщині в родині небагатого поміщика Петра Якимовича Драгоманова. Початкову освіту отримала вдома. Батьки прищепили їй любов до літератури, до української народної пісні, казки, обрядовості.
У 1890-х роках жила в Києві, у 1906-1914 роках була видавцем журналу «Рідний Край» з додатком «Молода Україна» (1908-1914). Національні і соціальні мотиви становили основний зміст творів Олени Пчілки, в яких вона виступала проти денаціоналізації, русифікації, проти національного і політичного гніту, проти чужої школи з її бездушністю та формалізмам, показувала, як національно свідома українська молодь в добу глухої реакції шукала шляхів до визволення свого народу.
У 1920 році за антибільшовицькі виступи була заарештована в Гадячі. Після звільнення з арешту виїхала в Могилів-Подільський, де перебувала до 1924 року, а відтоді до смерті жила в Києві, працюючи в комісіях УАН, членом-кореспондентом якої була з 1925 року.
Померла 4 жовтня 1930 року. Похована в Києві на Байковому кладовищі поруч з чоловіком і донькою.
13. П. Савельєвої на Прилісна.
Олександр ВРОНСЬКИЙ,
депутат міської ради,
голова тимчасової комісії міської ради
з питань перейменування вулиць міста Ківерці.
Коментарі
Увага! Редакція сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту, залишені ними у коментарях. За зміст коментаря відповідає його автор.
3/04/13
Створiть комисiю по ремонту дорiг!!!
Бобунь
3/04/13
А ви уявляєте скільки людських грошей та часу піде на переоформлення всіх документів ( паспорт, будинкова книга, ідентифікаційний код та багато інших), кому воно потрібно?
Ківерчанин
3/04/13
Приєднуюсь до думки Ківерчанина, тим паче, я не хочу жити на вул. С. Бандера
Саша
3/04/13
Шановний ківерчанин, щоб ви знали, що при зміні назви вулиць жодних документів переоформляти не потрібно.При переоформленні спадщини тощо.. достатньо рішення міської ради,яке видається безкоштовно. А індентифікаційний код не міняється нi в яких випадках.
Депутат Вронський Віталій
3/04/13
Шановний Саша, а як Вам Ватутін. Цей герой зробив загату на р.Дніпро з тіл 700 000 українців та підірвав їх, щоб та не вийшла з берегів.На рахунок С.Бандери почитайте історію.
Анатолій Король
3/04/13
До депутата Вронського ви хто юрист чи може нотаріус що робите такі заяви? Люди хто дійсно компетентний в даному питанні дайте конкретну відповідь по фінансах, потрібні кошти чи ні?
Валентина
3/04/13
ЧИМ ЗАВИНИВ ЧКАЛОВ ПЕРЕД УКРАЇНОЮ?
Дмитро
3/04/13
Створення такої комісії, звичайно, не на часі. Якщо її і створили, то невже серед депутатів міста не знайшлося кандидатури на голову комісії людини мудрої, освіченої і толерантної? А чи варто переіменовувати вулицю маршала Жукова, який відіграв значну роль у перемозі над фашизмом?
Ольга
4/04/13
Я за! Тільки після того як Ви зробите дорогі, освітлення, встановите смітники, лавки для відпочику, і тратуари.
Сергій
4/04/13
Я мала таку справу з перейменуванням (в сусідньому місті)тож кажу з власного досвіду, навіть за квартиру не змогла заплатити, бо розумні люди попередили, що потім заборгованість можуть повісити, бо платиш за неіснуючий адрес.Так що все починаючи від приписки (паспорт, буд.книга і т.д.)переробляли (штампи нові ставили) некажу вже про договори з всіма комунальними установами. Гроші здається не платила, але повірте біганини і стояння в чергах хватило, добре що одна приписана, а повні сімї поки все позбирали...Так що як то кажуть "дурна справа не хитра".Треба спочатку в жителів запитати,а то чесно кажучи більшості всеодно,а хлопотів вистачить, особливо як старенька і сама то буде дуже рада.
Наташа Назарова
4/04/13
Що ви там паніку розвели на власному досвіду скажу,була вул Котовського переіменовано на Героїв Крут, обійшлося все рішенням ради.
Житель вулиці
4/04/13
Шановна Ольга здається тут обговорюємо питання перейменування вулиць, а не особисті якості депутата Вронського.Особисто я не проти перейменування вулиць і з особистого досвіду знаю що це ніяких фінансових затрат не несе!!!!!
Наталія
4/04/13
Шановна Валентино, я не юрист і не нотаріус, але про дане питання я консультувався з людьми, які компетентні в цих справах(нотаріус,адвокати, земельний відділ і т.д...) і всі дали відповідь, що ні яких затрат Ви не понесете. Потрібно лише довідку з міської ради ,яка надається безкоштовно.
Депутат Вронський Віталій
4/04/13
Волокита буде, як бумажна так і фінансова, може це і не тягне затрат бюджетних, але за переоформлення документів це як мінімум (доречі за паспорт, будинкову книгу, прописку та довідки про склад сім’ї так ніхто з ініціаторів даних заходів і не дав роз’яснення). А з іншої сторони кому особисто так завадив той Жуков, Чкалов, Воровський та інші - це була історія...яка вже є. Ну добре, 45 років перемоги - застаріло морально, а решта - політика і годі. Пропоную Дужичу провести на сайті соц. опитуваня:голосування за кожну вулицю (за і проти), щоб жителі могли проголосувати, тоді буде якийсь аргумент.
житель міста
Володимир Дужич: дякую, але на сайті наразі не має технічної можливості провести репрезентативне соцопитування.
Як варіант пропоную зацікавленим сторонам створити сторінку в соцмережах "ВКонтакті" чи на фейсбуці (там буде видно кожного хто проголосував і відповідно менша можливість для анонімних накручувань показників).
Інший варіант, ще кращий - піти до людей на тих вулицях і опитати (що до речі, чув вже робиться "зацікавленими") - зібравши підписи "за" чи "проти".
4/04/13
На жаль дані вулиці ще не достойні носити такі назви((( Я солідарний з паном Сергійом, спочатку покриття,світло, тротуари, а потім змінюйте назву.
Shkurik
5/04/13
Панове а ви не задумувались чому наприклад сусідня Польша живе краще за нас. Тому що саме перше вони шанують себе, поважають своїх героїв і гордяться тим, що "Я єстем Поляк" а в нас на 22-ому році незалежності ще виникає дискусія по даних питаннях. Тут прозвучало історія, але яка? Шановні задумаймося тверезо, зробімо висновки і назавжди викиньмо це старе "добре" минуле на смітник історії.
Депутат Вронський Олександр
6/04/13
Нікчемний той народ, який не шанує своїх героїв, що віддали життя за свободу, незалежність своєї держави. Чому розвели тут полеміку коли вам чітко і ясно сказали , що процедура перейменування відбувається автоматично! Чи можливо так важко взяти безкоштовну довідку у міській раді? Найгірше , що може бути у людині це байдужість! Українці, будьте мудрішими, поважайте і шануйте справжніx героїв своєї Батьківщини
Богдан
4/04/13
А чому б не дати людям земельнi дiлянки, створити новi житловi масиви, новi вулицi и дати iм цi новi iмена? Перйменування- це ж клопит! Архiви, документи, карти тощо. Чи то мiськiй владi нема чим зайнятись?
Бобунь
5/04/13
В будь якому випадку, буде потрібно, міняти дані в паспорті, буд книзі - це як мінімум. + ще документи на право власності будинком і територію. Для ПП - ще купа документів.
Таке враження, що міській раді нема чим зайнятися.
Дійсно, краще подбали про благо-устрій міста.
До деп. Вронський Олександр, про життя як в Польщі - шанування героїв, тут ні причому. У поляків, просто другий менталітет, інше ставлення до речей. Там люди думають про майбутнє, і працюють для свого блага. А в Україні - самі знаєте що робиться.
Саша
Неформат: помітили, що не всі коментарі доходять до нас, тому, прохання слідкувати і у випадку затримки чи відсутності вашого коментаря - надсилати повторно.
6/04/13
Цікаво знати. В інтернеті можна прочитати про українця і патріота Степана Бойка, якого замордували польські кати-поліціянти в 1930році.
Оксана
7/04/13
Складається враження, що наша місцева "Свобода" тільки й здатна що з назвами вулиць воювати
Безпартійний
8/04/13
"Панове а ви не задумувались чому наприклад сусідня Польша живе краще за нас." Богдан.
Прошу вибачення, але ж у Польші, напевно, немає таких проблем, як погані дороги і т.п. Можна подумати і про назви вулиць. Куди нам до них? Зробіть толк у місті, тоді і про переіменування можна подумати..
Ірина
10/04/13
До безпартійного , хто з чим збирається воювати що за "бред" ви несете ??? Ірині, Поляки почали з поваги до себе і поваги до історії тому і на сьогоднішній день і проблем таких нема, а в нас "куди нам до них", починайте любити себе шановні і все в нас буде добре.
Виборець ВО Свобода
КОМЕНТУВАТИ
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Переконливо просимо ознайомитись з Правилами розміщення коментарів.