Громада • Інше | 12.02.10 р. |
ЯК ЗМІНЮВАЛИСЯ МЕЖІ
І НАЗВИ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ
4 грудня 1939 року була утворена Волинська область. А як утворився наш район? До 1939 року сучасна територія району належала до Луцького повіту Волинського воєводства, яке було другим за площею серед існуючих 17 воєводств II Речі Посполитої.
Населені пункти входили до семи ґмін з 12 Луцького повіту, а саме: Ківерці, Олика, Сильне, Тростянець, Піддубці, Рожище, Колки.
У кінці січня 1940 року був проведений районний поділ області і створено 30 районів. Серед них - Олицький (ліквідовавий 23 січня 1957 року, передано територію до Цуманського району), Цуманський (ліквідований 30 грудня 1962 року).
Після укрупнення районів 30 грудня 1962 року в Ківерцівський район входили: м.Ківерці, селища Колки, Маневичі, Олика, Цумань, сільради тодішніх Ківерцівського, Колківського, Цуманьського районів, Лищенської, Підгайцівської, Піддубцівської та Романівської – Луцького району, Великоведмезької, Великояблуньківської, Карасинської, Костюхнівської, Куклинської, Лишнівської, Лісівської, Маневицької, Новорудської, Троянівської, Цмінівської – Маневицького району.
Згодом надмірне укрупнення районів було визнане недоцільним, і Президія Верховної Ради УРСР Указом від 4 січня 1965 року затвердила 12 районів в області, в тому числі Ківерцівський район в сучасному складі ще з 12 населеними пунктами: Липинської, Лищенської, Підгайцівської, Піддубцівської, Романівської сільрад, які були 8 грудня 1966 року віднесені до Луцького району.
Нині в області 16 районів і 4 міста обласного підпорядкування.
Населені пункти відносилась до різних рад. Так, с. Карпилівка відносилося до Цуманської селищної ради до 1976 року. До Дубищенської сільської ради входили села Мощаниця, Путилівка, а Котів – до Хорлупівської. Зараз всі ці села у складі Дернівської сільської ради. До Завітненської сільської ради належало село Словатичі, а село Човниця – до Озерської. Тепер Словатичі підпорядковано Суській сільській раді, а Човницю – Завітненській. Село Липне до 1967 року належало до Холоневичівської сільської ради. Озерце, Клепачів і Небіжка з 1976 по 1987 роки – до Жидичинської сільради.
З 1956 по 1992 роки була Макаревичівська сільрада, а після проведення сільського референдуму селу Постановою Президії Верховної Ради України від 16 червня 1992 року повернуте колишнє найменування Омельне.
В 1964 році було багато перейменовано населених пунктів: село Вишнів у Веснянку, а Преображенське – в Гайове, село Домброва – стало Діброва, Улянівка – Дачне, Вікентіївка – Завітне, Юзефін – Йосипівка, хутір Солтиси перейменовано на Конопельку, село Рафалівка – стало Муравище, село Ківерці – Прилуцьке, Станіславка – Славне, хутір Якубчиці – село Яківці, хутір Литва – село Путилівка.
Цікава хронологія районного центру, яке було селом Ківерці, а залізнична станція називалась Луцьк. Коли побудували 11 кілометрів залізничної колії з 1 по 19 серпня 1890 року до м. Луцьк у зв’язку з приїздом царя Олександра ІІІ стала станція називатися Ківерці, а селище так названо в 1939 році. Статус міста Ківерці набули в 1951 році. З 1940 року селищами стали Цумань і Олика.
Є на території населені пункти, які об’єдналися до 1965 з іншими поселеннями. Так, хутір Арматнів приєднали до села Звірів, село Вертепа – до села Вишнів, село Вишків – до м. Луцьк, село Воля – до Сокирич, Заброди – до Бодячева, Завороття, Миловицю, Річище, хутір Турчин – до смт Олика, хутори Залізниця, Смолярня – до м. Ківерці, село Затишне – до Знамирівки, Климентівка – до Завітного, Кошелівку – до Суська, села Нова Човниця і Стара Човниця – до Човниці, Старий Липовець – до Жидичина, Яромель – до Йосипівки.
Виключені з облікових даних в 1965 році населені пункти в зв’язку з переселенням – хутори Багно, Березна, Грушвиця, Лиса Гора, Четин до села Омельне, хутір Богонівщина і Полик – до села Завітне, хутори Комарівка, Боровий – до Сокирич, хутір Видранка – до села Озеро, хутори Миколаївка, Рожанка до Борохова, хутір Перетоки – до Дерно, хутір Пляшеве – до Суська, хутір Ставигорож – до Тростянця.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 14 вересня 1989 року відновлено селу Йосипівка колишню назву – Яромель Тростянецької сільської ради.
Рішенням облвиконкому від 25 червня 1990 року взято на облік село Заброди, об’єднано села Гавчиці і Муравище Сокиричівської сільради в село Муравище.
За сучасним адмінподілом такі населені пункти району треба так називати: Метельне, Берестяне, Липне, Сильне, Микове, Сапогове, Омельне.
На даний час в районі одне місто, два селища і 72 села.
Іван КАРАЗІЯ, колишній керівник апарату райдержадміністрації. |
Джерело: "Вільним шляхом" від 11.02.2010 р.
Коментарі
23/05/10
Доброго дня. Прочитала вашу статтю. Можливо Ви мені допоможете. Мені потрібно встановити сучасну назву села Красновольє Цуманського району. Зрозуміло, що цей район був ліквідований. Можливо це село віднесено до іншого району, можливо об’єднано з іншим, а можливо ліквідовано. Якщо Вам щось відомо, буду дуже вдячна якщо відпишете.
e-mail: mariya.kisla@mail.ru
Марія Кисла
24/05/10
В Маневицькому районі є село Красноволя. Можливо то воно?
Василь
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Переконливо просимо ознайомитись з Правилами розміщення коментарів.