“Мiсто повинне бути чистим!”
РОБОТИ – НЕПОЧАТИЙ КРАЙ
Ми стаємо байдужими свідками того, як наше невеличке мальовниче містечко, яке розташувалося в самісінькому центрі історичної Волині, оспіване у піснях і віршах, поступово перетворюється на суцільний смітник. Адже міські вулиці «прикрашають» різнокольорові папірці, пляшки й інший всілякий непотріб замість квіткового розмаїття. Фасади будівель державних і відомчих установ не завше мають привабливий вигляд, а територія окремих підприємств поросла чагарником. «Окрасою» центральної частини Ківерець є декілька приватних будівель-музейних експонатів, за якими можна було б вивчати історію розвитку міста. А ще – то тут, то там … стихійні смітники просто обабіч проїжджої частини дороги, десь в закутку, поблизу садочків, шкіл, на подвір’ях занедбаних підприємств… У лісі, що обіймає містечко з усіх сторін, взагалі ніде ногою ступити.
Як сказав директор Ківерцівського держлісгоспу Олександр Рибчинський,у березні працівники підприємства тиждень працювали в лісі по прибиранню смітників, до цієї роботи було залучено 3 екскаватори, кілька одиниць автотранспорту. Вичистили, вивезли весь бруд, але практично через місяць ліс був у тому самому стані – сміття ще й додалося. Намальована картина жахлива. Та чомусь не хоче кожен містянин задуматись: скільки ж шкоди така наша «діяльність» завдає природі! А вона, зазвичай, не прощає подібного вандалізму (прикладів цьому більше, ніж достатньо). Тож, мабуть, настав час нам опам’ятатися, поки місто не перетворилося із мальовничої оази на зону екологічного лиха!
Саме цій проблемі була присвячена нарада, яка відбулася минулого тижня у сесійній залі райради. Учасниками зібрання були керівники району та міста, представники правоохоронних органів, очільники держустанов, промислових і комунальних підприємств міста, депутати райради, бізнесмени, духовенство, громадськість. На початку було запропоновано всім учасникам переглянути відео-фільм, знятий у п’ятницю, напередодні Великодня. Одразу ж зазначу, незважаючи на те, що створенню цього фільму передували кількатижневі «приготування» та причепурювання міста, ознаменовані загальноміськими акціями «Весняна толока», враження від перегляду не надто захоплюючі. Справа в тім, що камера «витягла» на світ вельми неприглядні речі: облуплені фасади, недопалені купи сміття або просто цілі смітники, заховані на задвірках окремих будівель… Хоча приготування до свята, звичайно, й внесли позитив у загальну справу, якій дали гасло: «Чисте місто». Тому керівництво району й стривожилося, що минуть свята, а ситуація, що ніби трішки й зрушилася з місця у кращу сторону, повернеться у звичну колію. І причиною цьому, на думку голови райради, наша з вами байдужість, яка дозволяє бути стороннім глядачем дій недобросовісних співгромадян.
- Смітять не всі ківерчани, - стверджує Андрій Іванович, - а лише четверта частина від загальної кількості. Половина – добропорядні мешканці, які і хочуть жити в затишному місті, і роблять все для цього. А ще двадцять п’ять відсотків містян – байдужі сторонні глядачі всього того, що відбувається довкола. Саме через оту «хату зкраю», ймення якій байдужість, такі проблеми екологічні, фінансово-економічні не лише у місті, а й у країні. От, для прикладу, Німеччина: там люди не дозволять собі викинути папірець на газон, на вулицю через те, що змалечку знають – для цього є смітники. А ще вони чудово усвідомлюють, що подібного вчинку їм не пробачать ні перехожі, ні знайомі чи друзі – неодмінно прийдеться відповідати за заподіяне у поліцейському відділку. У Сінгапурі теж, перш ніж викинути папірець під ноги, люди добре подумають, адже прийдеться сплатити за цей вчинок штраф у 500 доларів. Багато це чи мало для них – не знаю, а от для українців це справжній статок.
Андрій Манько неодноразово наголошував, що подібного смітникового буму не спостерігається і в наших найближчих сусідів – рожищан та маневичан. А якщо перетнути кордон з Білорусією, то й, взагалі, таке враження складається, що потрапив у Європу. Через те Андрій Іванович задає собі питання, на які просить пошукати чесної відповіді кожному з нас: чому ми в такому смітнику живемо? Невже в кожного з нас такі ж забруднені душі? У відповідь, яка мимоволі напрошується, не хочеться вірити! Тож, шановні ківерчани, давайте будемо шукати ради разом - спільними зусиллями, а влада обіцяє сприяти цьому. Так, районна і міська ради замовили по десять металічних контейнерів для сміття, які згодом встановлять у спеціально відведених місцях. До цієї справи вже добровільно долучаються й місцеві підприємці. Наступне – кожен господар приватної садиби зобов’язаний заключити договір на вивезення побутових відходів: місячна вартість такої послуги з члена сім’ї коштує всього 2 грн 38 коп. Погодьтеся, що штраф сплатити – обійдеться дорожче! Та ще й влада зобов’язується забезпечити систематичне вивезення побутового сміття. Для цього придбано ще одиницю автотранспорту для комунгоспу та передбачається залучати додатково орендований транспорт з інших підприємств. А ще – широко інформувати громадськість про порушників порядку через засоби масової інформації та шляхом оприлюднення прізвищ на своєрідних «сороміцьких стовпах» - міських дошках оголошень, щоб всі знали, кому завдячуємо безпорядками в місті. Голова районного суду Олександр Костюкевич пообіцяв особисто надати судового провадження справам щодо порушників чистоти й порядку у місті згідно чинного законодавства.
Сприяння у наведенні порядку в райцентрі та населених пунктах краю заручилося керівництво й інші правоохоронних служб. Зокрема, начальник Ківерцівського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції Мирослава Хлистік нагадала місцевим урядникам про можливість залучати до заходів по благоустрію міста й інших населених пунктів засуджених до покарання у виді громадських робіт. Депутат райради Ігор Квач (фракція БЮТ) вніс пропозицію: запровадити в місті так званий екологічний збір, який зобов’язаний сплатити кожен мешканець, як це практикується давно в Європі. Міський голова Володимир Жгутов підтримав запропоноване і просить мешканців міста за посередництвом газети висловити свою думку з цього приводу, тобто провести своєрідне громадське обговорення та пошукати всією громадою ради в боротьбі за чисте місто.
Володимир Володимирович також подякував всім мешканцям, керівникам і працівникам установ, що активно включилися в заходи акції «Весняна толока» напередодні Великодня. Серед найактивніших відмічено міським головою працівників райради та райдержадміністрації, медичного коледжу, студенти якого прибирали берег Молодіжного озера, дошкільних установ та навчальних закладів, підрозділів та служб «Укрзалізниці», Ківерцівського УГГ, райвідділу міліції, «Ківерціводоканалу», РЕСу, УПСЗН, УПФ, відділення зв’язку та телекому і багато інших. А голова райради Андрій Манько запропонував подібні акції зробити систематичними і проводити кожної другої і четвертої середи щомісяця. Таким чином, сподіваємось, що місто площею у, майже, 850 гектарів спільними зусиллями визволимо зі смітникових «обіймів», адже разом – ми сила, бо нас проживає тут 16 тисяч!
Марія ХІТЬКО.
"Вільним шляхом" від 7.05.09р.
Коментарі
13/05/09
Мені теж образливо дивитись на гори сміття в місті,а осоливо в лісі.Чомусь ніхто не викидає непотріб у себе по серед подвір'я,а вивозять у ліс і викидають прямо на галявині.Для цього ж існують спеціально встановлені місця.Мабуть треба щоб був накладений штраф за вивезення сміття у невстановлені місця,та такий щоб дешевше було його завезти куди треба...ЛЮДИ НЕВЖЕ У ВАС НЕМАЄ СОВІСТІ!!!НЕВЖЕ ВАМ НЕ БОЛИТЬ СЕРЦЕ????Хіба так важко прибрати після себе.Адже чисто не там де прибирають....Схаменіться...
Обурена громадянка
15/05/09
А де хоч одна урна стоїть по місту.............
балакати і я вмію
магнат
15/05/09
Добрий день, шановні! Спочатку відповім "обуреній громадянці". На 100% згодна з Вами! Наші люди чомусь думають, що коли сміття не лежить на подвір'ї - то його немає. Відкрию страшну таємницю -це не так. Воно є, але у лісі. У тому лісі, до якого Ви (ті хто привіз туди сміття) завтра прийдете зі своїми дітьми і Вам стане гидко глянути під ноги. Для Вас інформація (якщо ви не знали цього досі) у Ківерцях існує комунальне господарство, з яким можна укласти договір на вивезення сміття. Це зовсім недорого коштує (знаю по собі). Шановна, "обурена громадянко", штраф - існує і якщо Ви бачите, як хтось викидає сміття у лісі повідомте лісника. А чи зреагує він - це вже на його совісті. Ну а тепер Ваша черга, пане "магнат"! Знаю, що урни по місту є (вчора бачила на власні очі). Якщо Вам це так необхідно - завтра намалюю для Вас план-схему пошуку урни. Вміти балакати - це добре. Добре, якщо Ви ще умієте не кидати сміття під ноги. Чи вдома теж урни не маєте?
Оптимістка
17/05/09
Так урни є... тільки на вулиці Незалежності, а де ще???? То що кожен раз іти на Незалежності, Оптимістко?
Ірина
19/05/09
Шановні, вислів ЧИСТО НЕ ТАМ ДЕ ПРИБИРАЮТЬ І СМІТНИКИ Є, А ТАМ ДЕ НЕ СМІТЯТЬ. Сперечатись на цю тему довго ще можна, а результат буде тоді, коли ми самі ківерчани усвідомимо, що м. Ківерці - це наш дім, наша квартира, наш гараж і т.д., в яких хороший господар чи господиня завжди має порядок та чистоту, тому потрібно починати з себе, наприклад з'їв морозиво, а не має де діти обгортку, то не кидай на землю її, а візьми в кишеню та в дома викинеш в смітник.
ківерчанин
21/05/09
Я з вами згодна ківерчанин,все залежить не від кількості урн на вулицях,а від ступеню вихованості людей і стану їхньої свідомості.
Обурена громадянка
24/07/09
Про що ви тут говорите в нашому місті вже нема людей яких би турбувало місто в нас всі переслідують корисливі цілі....
Ви заїдьте на нашу колишню війскову частину і що ви там побачите?
А я вам відповім точно те ж саме що і в с. Заброди (смітник).
Невже не можна закріпити за цією територією людину?
От всі вже чекають щоб нагріти руки на тому що залишилося від Лісхоззага , а ви впевнені що його не спіткає доля всіх підприємств нашого міста які просто перетворилися в смітники...
Хто їздить на Львівщину той бачив що проїзджаючі межу області ми попадаємо у зовсім іншу країну...
На трасі стоять сміттєві баки , узбіччя чисті...
От чому ми такого не можемо?
Бунтар
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Повідомлення перед публікацією модеруються, тому писати образи і нісенітниці нема сенсу, а розміщення відбувається з деякою затримкою. Повідомлення з некоректним підписом (на зразок "Я" чи ":-)") не проходять.