Освіта | 12.03.10 р. |
ОСВІТА ОЧИМА ВЛАДИ
І САМИХ ОСВІТЯН
Тезисно зі звітно-виборної конференції освітян району
… Перший заступник голови РДА Світлана Ващинець переконана, що в такій галузі багато залежить від бюджету, тому вона й розповіла освітянам про його структуру, звідки черпаються кошти і які. В бюджеті 44% спрямовано на освіту й утримання дошкільних навчальних закладів. В той же час 33% - йдуть на різного роду соціальні виплати.
Ось деякі нотатки з її виступу і відповіді на порушені проблеми.
Майже 49 мільйонів гривень минулого року спрямовано на виплату заробітної плати освітянам. Кошти, спрямовані на харчування, зросли на 77% порівняно з 2008-м роком. Зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів відбувається за рахунок зекономлених коштів. Варто пам’ятати, що поліпшення умов навчання дітей – це ще й поліпшення умов праці вчителя.
4756 грн виділялося на 1 учня у 2009 році.
Треба думати й про те, скільки коштів витрачаємо на енергоносії. Для прикладу, на 1 метр квадратний площі Цуманської школи витрачається 27 грн, в той час як в міській четвертій – 74 грн, третій – 73 грн, в районній гімназії – 70 грн тощо.
При переході на самостійне фінансування і збереженні такого формульного підходу, виграє лише така велика школа як Цуманська.
В районі - 61 школа. Розуміємо, що село без школи мертве, але якби була система підвезення учнів і вчителі мали б нормальне навантаження, ці проблеми не були б такі болісні. У Польщі три автобуси відправляються від школи, яку щойно відвідали, значить доцільно звозити школярів, щоб в одній потужній школі давати знання, які не зможе дати малокомплектна школа.
1046 педпрацівників в районі, в т.ч. - 145 вихователів. 79% мають вищу освіту.
Результативність мусить бути в роботі вчителя. Рейтинг роботи навчальних закладів запровадили в минулому році, що дає певний ефект.
Вперше за багато років була одноразова стипендія: 5 школярів отримали по 600 грн. На часі за значні успіхи запровадити подібні стипендії і для вчителів.
Колективні договори – чого не всі школи мають: ЗОШ І-ІІІ ст. №3, Городищенська, Словатицька, Пальченська та деякі інші.
Підйомні для молодих спеціалістів у 2008 році виплатили дев’ятьом вчителям, в минулому – шестеро отримали їх.
Індивідуальне будівництво: є в районі програма «Власний дім». В 2009 році в сільській місцевості 1 млн. грн видано на це. Цією програмою можна скористатися.
Медпрацівники в школі. Відповідно до наказу Міністерства медичний працівник може бути в школі, де 900 учнів, і в дитсадку, де 200 діток. Ось так ми загнані в бюджетні обмеження.
Тема проведення випускних, семінарів. Обласна газета про цю проблему друкувала. Варто подбати про імідж педагогічного працівника, а то бувають випадки, коли, спостерігаючи, не знаєш: вчитель веде велосипед, чи велосипед вчителя. Алкоголь несумісний з іміджем вчителя. Всякого роду застілля в навчальному закладі лише погіршують репутацію працівника школи.
Корупція - актуальна тема. Але директор – адміністратор, а предмети йому дозволяється відповідно до нового законодавства лише в позаробочий час. то коли ж йому читати уроки? Родинні стосунки, династії маємо у педколективах, як бути?
Дбаємо про якісні освітні послуги для малюків. А при 12-річній освіті доведеться, напевне, вже ясла в школі відкривати (не без долі іронії мовлено).
Лікарняні: є важкохворі, але є лікарняні і по три, п’ять днів. А специфіка така, що чим ближче вчитель до лікарні, там і лікарняних відкрито більше. А за заміну уроків таким вчителям треба платити – подвійний бюджет йде. Для прикладу: 1 лікарня - в Камені-Каширському, поки й доїде вчитель до неї, то вже й не треба лікарняного. Треба все чітко проаналізувати.
Важливі питання охорони праці, збереження життя працівників. Але що стосується медоглядів – жодної “липової” печатки не повинно бути. Треба мати реальну картину стану здоров’я кожного вчителя. На жаль, ми не вміємо цінувати здоров’я. Лиш в ситуації, коли лікарняні в амбулаторії по дзвінку відкриваються, наголошує С. Ващинець, – заберемо телефони.
Штатні розписи техперсоналу мусять бути проведені лише в рамках бюджету.
- Як депутат районної ради, - каже Світлана Ващинець, - мушу порушити тему контрактів з директорами шкіл: важливо, щоб їх призначення і звільнення було у функціях відділу освіти, а не виносити такі важливі рішення стосовно долі того чи іншого директора на загальний суд великої кількості депутатів. Освітянам зручніше вирішувати такі проблеми.
Микола Шульський, депутат районної ради, директор Берестянської школи: “Найкращий захист – самозахист. Є асоціація директорів району – керівник Олександр Сахарук, а не районній раді привселюдно вирішувати долю директора, не завжди тактовно”.
В ході обговорення звіту на конференції порушувалося питання оплати відрядних (зокрема, директорами Берестянської школи і СЮТ - Миколою Шульським і Петром Сущуком). Відділ освіти зробить такий аналіз, а то виходить, що близькі поїздки оплачуються, а дальші - ні.
Існує проблема місць в ДНЗ – чітко розписати треба списки: з трьох років приймати в садочок, а до трьох, як і дозволяє закон, нехай мами піклуються, а не дітей – в садок, а мама тата доглядає.
Важливою в районі є й проблема обслуговування електрогосподарства в освітніх закладах – треба шукати досвідченого і компетентного фахівця.
Петро Сущук, директор СЮТ, порушив тему виплати відрядних, а також його непокоять чутки про орендовану будівлю, де працює СЮТ. Він цікавиться питанням приналежності приміщення, яке займають нині. До 2016 року оренда, нагадує С.Ващинець, а надалі міський голова займається питанням, як розірвати оренду, адже в місті гостро стоїть проблема дитсадків.
Необхідно мати фонд запасних частин для котлів – треба розширити господарську групу відділу освіти, щоб мати змогу надавати необхідні послуги навчальним закладам.
Програма “Шкільний автобус” – якби профінансували, в Тростянці вже був би транспорт, – відповідь першого заступника голови РДА на виступ від колективу сільської школи. Жодного автобуса район не отримав з обіцяних.
Марія Кальчук, завідувачка ДНЗ№2 – надбавки вихователям, вони теж педагоги з відповідною освітою і кваліфікаційними вимогами. Не стояти осторонь роботи ДНЗ – відділу освіти і профспілці. Електрика треба на всі заклади міста, який має відповідний допуск до такої праці.
Голова обкому профспілки Марія Франчук у своєму виступі добре характеризувала районну освіту і діяльність профспілки зокрема. Ось лише деякі тези і проблеми, що прозвучали з її вуст.
Понад 31% вчителів працює з неповним рівнем навантаження (в області).
Корупція – закон забороняє директорам читати предмети у робочий час, але Центральний комітет профспілки звернувся до Верховної Ради України, і були внесені відповідні зміни - директори шкіл виключені з переліку посад, яким заборонено викладати години в школі.
Ківерцівський район має до посадового окладу педпрацівникам від 30% до 10% за сумлінну працю винагороди, хоча є рішення - і до 100%.
Житлово-побутове забезпечення – складна ситуація.
Доїзди до сільських шкіл вчителів, є розпорядження ОДА – до 41% збільшено пільги на проїзд (у порівнянні з 2008р.). У Ківерцівському районі успішно вирішена ця проблема.
Оздоровчий табір «Супутник» з 1965 року на балансі ОК. За літо 2009р. оздоровили до тисячі дітей у 4 зміни і майже 400 дорослих.
На посаді голови ОК Марія Франчук з 1993 року. Був час, коли 150 шкіл страйкували. Пам’ятає й пікет ківерцівських освітян - піший хід до Луцька. Непрості часи, мітинги, все то коштувало здоров’я.
Високий рейтинг освіти Волині – в десятці в Україні.
Обласне Управління задоволене роботою ківерцівських освітян.
ДНЗ – саму широку мережу район має в області. Адже 33 ДНЗ – це велике господарство, і треба великих зусиль, щоб воно процвітало. Хоч по охопленню дітей дошкільною освітою рівень району - нижчий обласного.
ІХ місце по участі району в обласних олімпіадах.
Обласна організація профспілки освітян найбільша в Україні і найбагаточисельніша.
95% охоплено членством в профспілці, що включає ще й студентів вузів. Призупинився вихід з організації.
Зарплата освітян відстає від тої, що передбачена законодавством.
Забезпечено стовідсоткову виплату допомоги на оздоровлення.
Як зазначено у постанові конференції, результатом принципової позиції профспілки, тактики колективних дій у відстоюванні інтересів членів профспілки стало можливим те, що вимоги освітян були враховані в багатьох Урядових документах.
Зокрема, вирішено питання про надбавки за вислугу років, грошової допомоги на оздоровлення і винагороди за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов’язків, перегляду рівня посадових окладів, з 1.01.2010р. виплачується в розмірі 20% надбавка до посадового окладу вчителям.
Подальшого розвитку набула система соціального партнерства. Особлива увага приділялася здійсненню контролю за дотриманням трудового законодавства. Понад двісті членів профспілки отримали юридичну допомогу.
За 5 років в оздоровчому таборі «Супутник» оздоровлено з району 245 дітей і 120 дорослих.
На виконання критичних зауважень і пропозицій, висловлених на конференції і у ході звітів до 1 квітня президія комітету профспілки розробить заходи по їх реалізації.
Людмила ОЛІЩУК.
На фото автора: під час роботи конференції.
Джерело: «Вільним шляхом» від 13.03.2010 р.
Подано зі скороченнями.
Коментарі
17/08/10
Світлана Ващинець напевно забулась як сама заставляла дітей і встановлювала норми на здачу жолудів!!!Цікаво через яку бухгалтерію це асе проходило,і хіба вчителька правознавства незнає що примусова робота дітей несе за собою кримінальну відповідальність!
ПАТРІОТ
Маєте що додати, заперечити чи прокоментувати? Пишіть за допомогою форми під цим абзацом. Переконливо просимо ознайомитись з Правилами розміщення коментарів.